Conducere

Primarul Municipiului Bacău – Cosmin Necula

Îndeplineşte funcţia de Primar al Municipiului Bacău din data de 23.06.2016

Date personale:

  • Data naşterii: 13.08.1978
  • Starea civilă: căsătorit, un copil

Studii:

  • 2009 – 2010: „Securitate națională” Colegiul Național de Informații – Academia Națională de Informații „Mihai Viteazul’’ a Serviciului Român de Informații
  • 2009: „Politică externă și diplomație” Institutul Diplomatic Român – Ministerul Afacerilor Externe
  • 2009: „Securitate și bună guvernare” Colegiul Național de Apărare, Universitatea de Apărare Carol I, București
  • 2006 – 2007: Master în „Drept privat internațional” Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” Iași
  • 2001: Licențiat în drept Facultatea de Drept , Academia de Poliție „Alexandru Ioan Cuza” București
  • 1992 – 1996: Colegiul Național „Vasile Alecsandri” Bacău

Carieră profesională:

Profesia de bază: jurist

Funcții deținute:

  • decembrie 2012 – iunie 2016: Deputat în Parlamentul României, Camera Deputaților
  • august 2012 – decembrie 2012: Asistent teritorial, Parlamentul Europei, Bruxelles
    februarie 2009 – octombrie 2009: Consilier de stat cu rang de Secretar de stat la cabinetul Vicepremierului Guvernul României
  • 2005 – 2012: Șef cabinet parlamentar, Parlamentul României, Camera Deputaților
  • 2003 – 2004: Asistent Prefect – Corpul de control al Prefectului, Instituția Prefectului Județul Bacău
  • 2002 – 2003: Consilier juridic, Instituția Prefectului Județul Bacău
  • 2002: Asistent legal, Clinica Juridică Bacău

Activitate politică:

Președintele organizației municipale PSD, Bacău


Viceprimarul Municipiului Bacău – Dragoș Daniel Ștefan

Îndeplineşte funcţia de Viceprimar al Municipiului Bacău din data de 23.06.2016

Date personale:

  • Data naşterii:12.12.1976
  • Starea civilă: căsătorit, 2 copii

Studii:

  • Licenţiat în studii economice – Facultatea Economia Afacerilor, Universitatea ,,George Bacovia” Bacău

Carieră profesională:

Profesia de bază : economist

Funcții deținute:

  • 2007-2012 — Director vânzări la S.C. „Moraru Anca” SRL Bacău
  • 2012-2016 — Administrator fermă agricolă

Activitate politică:

Membru ALDE


Viceprimarul Municipiului Bacău – Constantin Scripăț

Îndeplineşte funcţia de Viceprimar al Municipiului Bacău din data de 23.06.2016.


Secretarul Municipiului Bacău – Nicolae Ovidiu Popovici

Îndeplinește funcția de Secretar al Municipiului Bacău din data de 5 aprilie 2006.

Date personale:

  • Data şi locul nașterii: 05.12.1968, Bacău
  • Starea civilă: căsătorit.

Studii:

  • Licenţiat al Facultăţii de Drept, specializarea Drept, Universitatea „Petre Andrei” – 1997.

Activitatea profesională:

  • 1998 – 2003, Consilier juridic, S.C. Electrica Moldova S.A;
  • 2003 – 2005, Consilier juridic, Direcţia Silvică Bacău;
  • 5 aprilie 2005 – până în prezent Secretarul Municipiului Bacău.

Administrator public – Chindruș Romică Lucian

Îndeplinește funcția de Administrator Public din data de 15 mai 2017.

Date personale:

  • Data nașterii – 18.04.1961
  • Starea civilă – căsătorit, un copil

Studii:

  • 2007 – 2008: Master în ”Management și Legislație în Industrie, Administrație și Servicii”, Universitatea Tehnică ”Gh. Asachi” Iași
  • 1986: Licențiat în studii tehnice – inginer – Institutul Politehnic ”Gh. Asachi” Iași – Facultatea de Mecanică

Carieră profesională:

Profesia de bază: inginer

Funcții deținute:

  • 2010-14 mai 2017 – Șef Serviciu Tehnic – Investiții, Primăria Municipiului Bacău
  • 2005-2010 – Consilier Superior la Serviciul Tehnic – Investiții, Primăria Municipiului Bacău
  • 2002-2004 – Director (acționar) la S.C. ROMGAT S.R.L. Bacău
  • 2001-2005 – Asociat unic la S.C. BRINUS S.R.L. Bacău
  • 1997-2001 – Director (acționar) la S.C. B.A.C.C.S. IMPEX S.R.L. Bacău
  • 1990-2001 – Șef Serviciu Aprovizionare – Desfacere la S.C. APRODES S.A. Bacău
  • 1986-1990 – Inginer șef la AESCL Sascut

 

yoast seo premium free
Inline
Inline